Skip to main content

Search form

     

Heathwood Hall

You are here

14 Highlanders Win 18 Awards at South Carolina Junior Academy of Science

Wednesday, April 18, 2018

Fourteen Heathwood Upper School students collectively won 18 awards for their original scientific research at the 2018 meeting of the South Carolina Junior Academy of Science at Presbyterian College on April 14.

Altogether, 35 Heathwood students presented their research at SCJAS. All are participants in Heathwood’s Honors Science Research Program, through which students design, implement, and analyze results from an independent experimental research project. Heathwood is one of just seven South Carolina high schools that offer science research programs and participate in SCJAS.

The students whose work won awards are 9th graders Nico Adamo, Charlotte Hughes, Claire McDonald, Chi Chi Nwanagu, and Joe Pope; 10th graders Riley Haywood, Olivia Merritt, Kit Mullins, Caroline Quan, Faith Robertson, and DuBose Tuller; and 11th graders Ben Feldman, Julia Lauterbach, and Kate Willhide.

Nico Adamo’s performance at SCJAS was particularly notable: he not only won first place for both his oral and written presentations but was also selected as a South Carolina delegate to the 2019 National Meeting of the American Junior Academy of Science (AJAS).

 

Heathwood students won awards in each of the following categories:

Cell & Molecular Biology - mentored & non-mentored combined

3rd Place Oral Presentation - Faith Robertson

 

Consumer Science - non-mentored

1st Place Written Paper - Caroline Quan

2nd Place Oral Presentation - Caroline Quan

3rd Place Written Paper - Olivia Merritt

 

Engineering - non-mentored

2nd Place Oral Presentation - DuBoseTuller

3rd Place Written Paper - Riley Haywood

4th Place - Written Paper - DuBoseTuller

4th Place - Oral Presentation - Joe Pope

 

Mathematics - non-mentored

1st Place Written Paper - Nico Adamo

1st Place Oral Presentation - Nico Adamo

 

Microbiology - mentored & non-mentored combined

3rd Place Written Paper - Julie Lauterbach

4th Place Written Paper - Chi Chi Nwanagu

 

Physiology & Health - non-mentored

5th Place - Oral Presentation - Claire McDonald

 

Psychology & Sociology - non-mentored

2nd Place Oral Presentation - Charlotte Hughes 

2nd Place Written Paper - Kate Willhide

3rd Place Oral Presentation - Kit Mullins

4th Place Written Paper - Charlotte Hughes

 

Zoology - non-mentored

3rd Place Written Paper - Ben Feldman